Фолклорен ансамбъл „Развитие“ чества своя 65-годишен юбилей. Поради очаквания голям интерес са предвидени две дати с представления на юбилейния концерт-спектакъл. Домакин на събитията е Дом на културата „Мара Белчева”.
Първият концерт ще бъде на 22 ноември 2024 г., а вторият ще се проведе на 25 ноември 2024 г. Спектакълът на първата дата ще бъде с покани, а на втората – с вход свободен. Начален час на концертите – 18:30 часа.
Фолклорен ансамбъл „Развитие“ при Народно читалище „Развитие-1870“ е пазител на българската народна идентичност вече 65 години. Годишнината неминуемо е повод да разгърнем страниците и припомним достойната история на Ансамбъла, създаден през 1959 година. Негов първи ръководител е Елена Райкова. Тя сформира танцов състав и заедно с няколко музиканти започва поставяне на репертоар и концертна дейност. Групата става любим гост на тържества в града и общината, печели награди от надигравания и фестивали. В последствие ръководството на състава се поема от Беньо Пенев. Той продължава развитието на ансамбъла и го подготвя за явяване на национални и международни фестивали. Съвместната работа с ръководителя на оркестъра – Петър Банков, довежда до още по-високо художествено ниво. В определен период ръководител на ансамбъла е изявеният самодеец Георги Костов. През 1992 г. се създава и вокално трио, с ръководител Радка Цвяткова. Така с изключително разнообразната си програма – с танци, песни и музика от различните фолклорни области на България, Фолклорен ансамбъл „Развитие” печели сърцата на публиката на български и международни сцени.
През 2005 г. ръководството на ансамбъл „Развитие” поемат Весела Йорданова и Йордан Йорданов. Те продължават традицията ансамбълът да бъде винаги на високо художествено ниво, репертоарът да е професионален, колективът да е всеотдаен и единен. Ръководител на оркестъра е Пламен Пенчев, на вокалната група – Николина Ботева.
Фолклорен ансамбъл „Развитие” е носител на Орден „Кирил и Методий” – Първа степен, на Почетния знак на Министерство на културата, на Сребърна лира от Съюза на музикалните и танцовите дейци, на Почетния знак на Община Севлиево, на златни медали от национални фолклорни фестивали, на много международни награди и отличия. Ансамбъл „Развитие” е представителен на Международната фолклорна организация CIOFF® (Международен съвет на организаторите на фестивали за фолклор и традиционни изкуства – официален партньор на ЮНЕСКО) за България. През годините е участвал във фестивали в Чехия, Русия, Франция, Италия, Турция, Гърция. Най-значимите изяви на ансамбъла са участието в Петата Световна Фолклориада в гр. Закатекас в Мексико през 2016 г. и представянето на България в два световни фестивала в САЩ през 2024 г. Но най-голямата награда остава обичта на публиката, аплодираща всяко изпълнение на голямата сцена.
Фолклорен ансамбъл „Развитие” е емблема на всеки празник – туптящото сърце на Севлиево. Традиция с неповторим облик, носеща българския дух и съхранените памет, обичаи, ритуали през поколенията. Заслугата е на самодейците, отдали време и труд, с всеотдайност и постоянство, сърце и душа, с огромна любов към фолклора и всичко родно. За едната чест и най-голямата награда – аплодисментите на публиката. Защото в сърцето на самодееца гори нестихващият огън на българския фолклор, за да пребъде и се извиси увековечен с достойнствата си чак и в космоса.
Да празнуваме заедно 65 години Фолклорен ансамбъл „Развитие”!
Още по темата:
- Фолклорен ансамбъл “Развитие” ще участва в световния фолклорен фестивал в САЩ
- Фолклорен ансамбъл “Развитие” представя България в Световния фолклорен фестивал в САЩ
- Ансамбъл „Развитие” с покана да представи българския фолклор в САЩ
- Ансамбъл „Развитие” – родна традиция и емблема на всеки празник в община Севлиево
- Севлиевският фолклорен ансамбъл „Развитие“ получи награда за Ансамбъл на годината