Наградиха най-добрите певци в Националния конкурс за северняшка народна песен „Море песен екна…”

За четвърта поредна година от 22 до 23 април в Севлиево се проведе Националният конкурс за северняшка песен „Море песен екна…”. Интересът към него бе още по-голям – близо 700 изпълнители взеха участие в надпяването. На сцената в Дома на културата „Мара Белчева” тази година се качиха любители от всички фолклорни области и се бориха за награди в две категории – за индивидуални участници и за групи.

Изпълненията оцени комисия с председател Цвети Радева – етномузиколог и журналист от програма „Хоризонт” по Българското национално радио и членове: Николета Николова – артист-изпълнител от хор „Космически гласове”, музикален редактор на телевизия „Скат” и водещ на предаването „Всички на мегдана”, Пламен Драшков – носител на първа награда на журито и голямата награда на публиката от Първия национален конкурс „С песните на Борис Машалов” и ръководител на Севлиевска духова музика. Победителите във всички възрастови групи получиха плакет, грамота и парична премия, а класираните на второ и трето място – грамота и парична премия. На всяка група и индивидуален изпълнител бе връчена почетна грамота за участие в конкурса.

В категория индивидуални участници:

Първа възрастова група – до 13 години

Първа награда – Александра Страшилова при НЧ „Развитие-1870”, гр. Севлиево

Втора награда – Гергана Йорданова при НЧ „Развитие-1870”, гр. Севлиево

Трета награда – Божидар Кържин при НЧ „Васил Левски-1900”, с. Горна Росица, община Севлиево

Втора възрастова група – от 14 до 18 години

Първа награда – Анита и Теодора Томови при НЧ „Наука-1902”, с. Враниловци, община Габрово

Втора награда – Ивелина и Тоника Андрееви при НЧ „Ариф Дженин-1961”, с. Глогово, община Тетевен

Трета награда – не се присъжда

Трета възрастова група – над 18 години

Първа награда – не се присъжда

Втора награда – Васил Минчев при НЧ „Христо Ботев-1982”, с. Донино, община Габрово

Трета награда – Гиргина Йорданова при НЧ „Христо Ботев-1927”, с. Медовене, община  Кубрат

В категория групи:

АВТЕНТИЧЕН ФОЛКЛОР

Първа възрастова група – до 18 години

Първа награда – Група за автентичен фолклор „Тетевенски божурчета“ при НЧ „Съгласие-1869”, гр. Тетевен

Втора награда – не се присъжда

Трета награда – не се присъжда

Втора възрастова група – над 18 години

Първа награда – Певческа група „Пъстренец – джуниър“ при Общински младежки дом, гр. Монтана

Втора награда – Мъжка фолклорна група при НЧ „Отец Паисий-1922”, с. Богатово, община Севлиево

Втора награда – Група за изворен фолклор при НЧ „Христо Ботев-1923”, с. Драгановци, община Габрово

Трета награда – Група за автентичен фолклор „Расоха“ при НЧ „Димитър Вълнев-1903”, с. Расово, община Медковец

ОБРАБОТЕН ФОЛКЛОР

Първа възрастова група – до 18 години

Първа награда – не се присъжда

Втора награда – не се присъжда

Трета награда – не се присъжда

Втора възрастова група – над 18 години

Първа награда – Смесен народен хор при НЧ „Трезвеност-1870”, гр. Сухиндол

Първа награда – Мъжка певческа група при НЧ „Съзнателност-1899”, с. Овча могила, община Свищов

Втора награда –  Женска фолклорна групапри НЧ „Васил Левски-1900”, с. Горна Росица, община Севлиево

Втора награда – Смесена певческа група при НЧ „Съзнателност-1899”, с. Овча могила, община Свищов

Трета награда – Смесена фолклорна група „Три поколения” при НЧ „Хр.Смирненски-1925” с. Черни Вит, област Ловеч

СПЕЦИАЛНИ НАГРАДИ:

Награда на кмета на община Севлиево д-р Иван Иванов

Клас по народно пеене при НЧ „Развитие-1870”, гр. Севлиево

Награда на Бизнес сдружение „Севлиево 21 век”

Фолклорна група „Бял гердан“ при НЧ „Просвета-1918” с. Младен, община Севлиево

Награда на фирма „Хелиос”, гр. Севлиево

Фолклорна формация „Веселина“ при НЧ „Развитие-1870”, гр. Севлиево

Награда на Фондация „Кларитас”

Певческа група „Планински букет“ с. Гъбене, община Габрово

Награда на Народно читалище „Развитие-1870”, гр. Севлиево

Даяна Тотева при ЦПЛР – Детски комплекс „Йовко Йовков”, гр. Севлиево

Специална награда за интерпретация на северняшка песен

Фолклорна формация „Алтън Тетевен“ при НЧ „Съгласие-1869”, гр. Тетевен

Специална награда за най-млад изпълнител

Йоан Мартинов /4 г./ при НЧ „Развитие-1870”, гр. Севлиево

Специална награда за възраждане на непопулярни песни

Фолклорна формация „Северняшка огърлица“ при НЧ „Георги Парцалев-1901”, гр. Левски

Специална награда за най-атрактивни участници

Квартет „Мечо Пух“ при ДГ „Мечо Пух”, гр. Габрово

Още по темата:

Коментари

Сподели: